Zioła oraz przyprawy na pracę mózgu

Zioła oraz przyprawy na pracę mózgu

Redakcja

2016-12-20

brak komentarzy

Zioła oraz przyprawy to nie jedynie wartościowe składniki jadłospisu sprzyjające odchudzaniu, ale także silna broń na rzecz funkcjonowania mózgu. Ostatnie badania sugerują, że potrafią polepszyć zdolność zapamiętywania czy chronić przed guzami mózgu. Oto parę propozycji roślin, które zaleca się dorzucić do posiłku.

Tymianek oraz natka pietruszki

Ostatnie badania wykonane w Brazylii wskazują, że flawonoidy w tych przyprawach (nazywane apigeniną) umacniają połączenia między komórkami nerwowymi, a nawet stymulują komórki macierzyste do przemiany w neurony. Wyniki owe uzyskano w laboratorium badawczym, a nie na ludziach, jednak uczeni są zdania, że dieta bogata w apigeninę może mieć wpływ na tworzenie się komórek mózgowych oraz komunikację, co w teorii może pomagać w depresji, chorobie Alzheimera czy chorobie Parkinsona.

Rumianek

Rumianek to ulubione zioło do przyrządzania naparów przez fanów wieczornego popijania herbaty. Znane bywa ze swoich właściwości relaksacyjnych. Rumianek posiada związki, które mogą wiązać się z receptorami pewnych skladników chemicznych w mózgu, ograniczając poziom zdenerwowania. Zrealizowano badania, w których osoby z zespołem lęku uogólnionego piły wyciąg z rumianku lub placebo. Osiem tygodni później osoby konsumujące rumianek notowały u siebie istotny spadek zdenerwowania.

Kurkuma

Pewne związki występujące w kurkumie korzystnie wpływają na makrofagi, co prawdopodobnie pomaga oczyścić płytkę miażdżycową w mózgu ludzi w początkowym stadium choroby Alzheimera. Jednak nie określono, jaka dawka tych związków wpływa na to, by osiągnąć pożądany rezultat.

Czosnek

Ostatnie badania udowodniły, że aktywne związki występujące w czosnku są w stanie niszczyć komórki rakowe. Jednak uczeni zwracają uwagę, że analizy nie były prowadzone na ludziach. Co więcej, w eksperymentach używano wiele wyższych dawek specyficznych związków czosnku aniżeli takich, które odnaleźć można w jednym ząbku. Analizy są mimo wszystko interesującym początkiem.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieZdrowe odżywianie