Zioła na przeziębienie i kaszel: werbena, tymianek, bez...

Zioła na przeziębienie i kaszel: werbena, tymianek, bez...

Redakcja

2016-07-19

1 komentarz

Coraz częściej odchodzimy od naturalnych sposobów leczenia na rzecz aptecznych medykamentów, w których chcielibyśmy widzieć niebywałe właściwości. A nie słusznie! Zioła na przeziębienie i kaszel są często skuteczniejsze niż nagminnie stosowane tabletki!

Często zapominamy o tym, że tzw. medycyna ludowa potrafiła (i nadal potrafi!) stawić czoła niejednej dolegliwości, nie wspominając nawet o przeziębieniu i jego przykrych konsekwencjach (kaszel, katar, gorączka, ból gardła), których notorycznie próbujemy się pozbyć dobrze wszystkim znanymi z reklam specyfikami.

A natura jednak wie swoje i to bardzo dobrze. Ofiarowała nam bowiem wspaniałe zioła, które mają ogromną moc i siłę oddziaływania na nasz organizm. Jeżeli więc zastanawiacie się nad tym, jakie zioła na przeziębienie są najlepsze, to trafiliście wprost idealnie. Oto kilka z nich.

Werbena

Werbena używana jest głównie jako środek wykrztuśny, rozgrzewający i przeciwzapalny. Za sprawą zawartego w niej irydoidu - werbena pospolita zastosowanie ma jako środek przeciwbakteryjny. Używa się świeżego bądź zasuszonego ziela z werbeny, które wchodzi w skład głównie herbatek leczniczych.

Bez czarny

Związki zawarte w kwiatach tego pospolitego krzewu wykazują działanie napotne, przeciwzapalne oraz moczopędne. Napar z bzu czarnego jest stosowany w chorobach górnych dróg oddechowych przebiegających razem z gorączką, czyli w przypadku przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok. Zewnętrznie może być też używany jako płukanka przy stanach zapalnych gardła.

Tymianek

Jednym ze skuteczniejszych ziół na przeziębienie i kaszel ejst tymianek, który  charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Najczęściej występuje pod postacią aromatycznego olejku.

Dziewanna drobnokwiatowa

Kwiat dziewanny zawiera substancje zwane śluzami, które powlekają zmienioną pod wpływem infekcji błonę śluzową jamy ustnej, gardła czy krtani – tworzy barierę ochronną, którą osłania śluzówkę przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych, przez co przyspiesza jej gojenie. Dziewannę stosuje się więc do łagodzenia chrypki i kaszlu.

Goryczka żółta

Właściwością goryczki żółtej jest rozrzedzanie gęstej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie, a ponadto ochrona całego organizmu przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Andrographis paniculata

Andrographis paniculata właściwości swoje ujawnia już od stuleci, wcześniej głównie w azjatyckiej medycynie ludowej, gdzie w wielu przypadkach po prostu zastępuje antybiotyk. Ta egzotyczna roślina doskonale nadaje się do leczenia zapalenia gardła oraz infekcji górnych dróg oddechowych, a to za sprawą działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego, a także przeciwgorączkowego. Warto zatem przyjrzeć jej się bliżej.

Powyższe zioła na przeziębienie i kaszel szybko przywrócą Twój organizm do równowagi, pomagając Ci zachować zdrowie nawet w chłone, jesienne dni.


Dodaj komentarz

Komentarze

Wiola

2016-07-22 09:19:59


Prawoślaz i bluszcz są rewelacyjne w leczeniu kaszlu. Na mnie domowe syropy nie działają więc kupuje w aptece syrop Dicotuss. W składzie ma jeszcze miód i działa na mokry jak i suchy kaszel.

Zdrowie