Zgaga w ciąży - domowe sposoby

Zgaga w ciąży - domowe sposoby

Redakcja

2017-04-07

brak komentarzy

Refluks żołądkowo-przełykowy zwany potocznie zgagą to mimowolne zarzucenie treści żołądkowych do przełyku. Dzieje się tak w kilku chwilach, gdy tkanka mięśniowa zwieracza dolnego przełyku słabnie. W ciąży zmniejszone napięcie tkanki mięśniowej występuje bardzo często wskutek wytwarzanych hormonów i  rozwoju płodu.

Rosnący maluch uciska na brzuch mamy prowadząc do dyskomfort. Jak sobie poradzić w szybkich sytuacjach? Jak zapobiec? Kiedy niezbędna okazuje się konsultacja u specjalisty? To częste pytania zadawane przez mamy oczekujące z niecierpliwością swojego potomka.

Zgaga w ciąży – przyczyny

Zgaga w stanie błogosławionym okazuje się jednym z bardzo często zgłaszanych symptomów przez przyszłe posiadamy. Występuje u ok. 60-70% z nich, a częstotliwość jej pojawienia się przyspiesza wraz z rozwojem ciąży. Zakłócenia perystaltyki przełyku (sport budzący przesuwanie treści odżywczych) powiązane ze wzrostem estrogenu a także progesteronu w I trymestrze wpływają na dolegliwości z opróżnianiem organizmu. Ostatnie badania wskazują, że na występowanie uczucia zgagi w stanie błogosławionym zdecydowanie częściej mają znaczenie takie przyczyny jak: choroba refluksowa, nadwaga lub nadwagę bezpośrednio przed ciążą (wyższy współczynnik BMI) i wiek matki a także ciążą mnoga.

Zgaga w ciąży – domowe metody w nagłych sytuacjach

Gdy czujesz nieprzyjemnie palenie w przełyku to już wiesz, że drażniący śluzówkę kwas żołądkowy wydostał się poza obręb jamy brzusznej. Czasem pieczenie okazuje się tak silne, że zaczynasz kaszleć a także głowisz się jak sobie błyskawicznie pomóc? Mamy na to radę.

Na wstępie staraj się zobojętnić palący kwas. Naturalnym zobojętniaczem okazują się migdały. Oprócz cech tłumiących posiadają one także dużo przydatnych soli mineralnych a także mikroelementów. Są kopalnią takich związków jak: potas, wapń, magnez, siarka a także żelazo. To również doskonałe kopalnia białka (18-21%) a także nienasyconych kwasów tłuszczowych (50-55%). Migdały wspomagają nie wyłącznie na zgagę, ale także na mdłości.

Wiele kobiet wypija porcję mleka a także czuje natychmiastową ulgę. To pozytywny środek, ale zazwyczaj na krótką metę, ponieważ zgaga wraca zazwyczaj po mniej więcej 1-2 godzinach.

Doskonałym a także najbezpieczniejszym środkiem do walki ze zgagą okazuje się wywar z korzenia prawoślazu, który posiada cechy osłaniające a także łagodzące znaczną część kłopotów ze strony układu trawiennego. Nasze babcie wykorzystywały także sproszkowaną korę a także liście wiązu.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie