Zatrucia pokarmowe - co powoduje te dolegliwości?

Zatrucia pokarmowe - co powoduje te dolegliwości?

Redakcja

2016-09-13

brak komentarzy

Powody zatruć pokarmowych są bardzo różnorodne, ale są składniki, które jednak sprzyjają im zdecydowanie bardziej niż inne. O których składnikach diety mowa? Zatrucia pokarmowe - co powoduje te dolegliwości?

Niepasteryzowane produkty nabiałowe

Z uwagi na wysoką tolerancję różnorodnych temperatur, bakteria L. monocytogenes może się rozwijać przy niewielkiej temperaturze w schładzarce i w profesjonalnych zakładach mleczarskich. Zdecydowanie bardziej podatne na rozwijanie się tego drobnoustroju są produkty niepasteryzowane. Z tego powodu, decydując się na mleko, twaróg czy inne składniki z grupy nabiałowej, lepiej wypróbować wersję pasteryzowaną. Zapobiegniemy dzięki temu wywoływanej przez wspomniany patogen listeriozy - przypadłości bardzo niebezpiecznej dla pań w ciąży. Dolegliwość objawiające się między innymi wysoką gorączką, bólami stawów, rozwolnieniem czy wymiotami może przyczynić się do utraty dziecka.

Czytaj także: Co szkodzi wątrobie?

Kupione surówki, kanapki oraz ciasta

Zakupione w sklepie różnorodne gotowe surówki, kanapki czy ciastka okazują się bogactwem gronkowca, jeśli przyrządzała je osoba zakażona tym szczepem bakterii. Z tego powodu lepiej się wystrzegać tego typu składników w kwestii, gdy nie stajemy się pewni źródła odpowiedzialnego za ich przygotowanie.

Czytaj także: Co się stanie, jeżeli zrezygnujesz z jedzenia chleba?

Surowe ostrygi

Świeże owoce morza mogą zostać zanieczyszczone przez drobnoustroje Vibrio vulnificus, które bytują w gorącej wodzie morskiej. Wpływają na one zarażenie układu trawiennego u ludzi. Szczególnie groźne są dla osób z osłabionym układem immunologicznym, ponieważ mogą powodować zarażenie krwi. Nie wyłącznie z tego powodu lepiej jeść tylko skorupiaki dokładnie przegotowane. Niedużo ludzi wie, że znaczna część z nich pełni funkcję filtratorów detoksykacyjnych wodę. Wrzucone do mętnego akwarium małże sprawią, że po paru godzinach woda będzie klarowna. Tak samo działają w sprawdzonym dla siebie otoczeniu -  analogicznie jak ostrygi czy krewetki absorbują drobnoustroje oraz substancje toksyczne. Przygotowanie ich w wysokich temperaturach pomoże nam wyeliminować problem przykrych dolegliwości. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 193 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyZdrowieZdrowe odżywianie