Żylaki w ciąży - jak je leczyć?

Żylaki w ciąży - jak je leczyć?

Redakcja

2016-09-30

brak komentarzy

Występowanie żylaków w ciąży nagminnie przejawia przyczyny genetyczne. To kłopot, który dotyka ok. 40% w ciąży kobiet. W grupie niebezpieczeństwa są także kobiety, które żylaki miały już przed ciążą, panie, które miały bezpośrednio przed stanem błogosławionym otyłość lub zbyt sporo przytyją w ciąży, za długo stoją lub siedzą, noszą obciskającą bieliznę a także ciuchy. Opłaca się jak najprędzej świadomie pomyśleć o ich profilaktyce, szczególnie, że żylaki posiadają tendencję do rozprzestrzeniania w kolejnych ciążach. Ich tworzeniu się sprzyja utrudniony odpływ krwi z dolnych partii ciała, także siedzący, mało aktywny tryb życia.

Podłoża tworzenia się żylaków w ciąży

U kobiet z predyspozycjami do żylaków zmora występuje w 1 okresie ciąży. Przyczyną tego będą: zwiększające się ciśnienie tętnicze z żył macicy w stronę żył miednicy, wzrastające ciśnienie tętnicze w żyłach nóg, powiększenie wielkości krwi, zrelaksowanie mięśniowych w ścianie żył,podłoże zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zwiększą się dodatkowo ilość progesteronu, który w poważnym nasileniu rzutuje na obniżenie sprężystości ścian żył.

Przeciwdziałanie żylakom w ciąży

Prawdopodobne bywa jak najwcześniejsze zlikwidowanie minimum symptomów a także przeciwdziałanie żylakom w trakcie ciąży, pomocą eliminacji niepotrzebnego ciśnienia w żyłach nóg:

  • wystrzeganie się intensywnego wzrostu wagi w okresie ciąży - poprawny wzrost wagi w ciąży to jakieś 12 kilogramów;
  • konsumowanie wit. C, która pielęgnuje giętkość żył;
  • robienie treningów, częste przechadzki;
  • wystrzeganie się zakładania stroju ograniczającej swobodne ruchy;
  • zakładanie rajstop ściągających lub elastycznych pończoch;
  • wystrzeganie się dźwigania ciężarów

Kuracja żylaków nóg w ciąży

Leczenie nie okazuje się rekomendowane w trakcie ciąży. Lekarze przeważnie czekają z tym do kilkumiesięcy po urodzeniu dziecka. Czasem kłopot usprawnia się po urodzeniu, na ogół w trakcie powrotu do ciała sprzed ciąży. Rekomendowane jest zakładanie profesjonalnych rajstop lub podkolanówek i podnoszenie nóg (np. leżąc, układanie nóg na olbrzymiej poduszce). W przypadku potrzeby, zapobiegawczo lub wspierająco, specjalista może przepisać substancje wzmacniające mikrokrążenie żylne, przykładowo żele z kasztanowca, substancje posiadające rutynę, która umacnia powłokę naczyń krwionośnych.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie