Żylaki nóg. 7 przyczyn powstawania

Żylaki nóg. 7 przyczyn powstawania

Redakcja

2016-10-06

2 komentarze

Żylaki nóg, to teraz jedno z najbardziej powszechnych dolegliwości dotyka niemal 60% społeczności. Choroba pojawia się również u pań a także u panów. Z tą wyłącznie różnicą, że panie posiadają do takiej przypadłości wyższe predyspozycje.

Czy wiesz jak zidentyfikować dolegliwość żylakową?

Mianem żylaków określamy takie wszystkie żyły, u których nastąpił nieodwracalny efekt poszerzenia i poskręcania. Choroba żylakowa okazuje się podstępna, rozwija się przez wiele lat. W początkowej fazie objawia się powstającymi (szczególnie pod kolanami i w obrębie łydek) tzw. pajączkami - osiągają one postać cienkich niteczek odcienia różowego, fioletowego lub niebieskiego. W miarę postępowania dolegliwości, oznaki są okazalsze - wyczuwalne i zauważalne pod skórą grudki.

Podłoża żylaków

Choroba żylakowa to rezultat niesprawności ścian i zastawek żył najgłębszych. Żyły są naczyniami krwionośnymi, przez które krew płynie ku górze, w stronę serca. Efekt taki okazuje się możliwy dzięki zastawkom, wypustkom błony naczyń. Odżywione i właściwie funkcjonujące zastawki zamykają się, gdy krew pochodzącą ku górze próbuje się cofnąć. Jeśli dojdzie do utraty jędrności ścianek żył, wówczas zastawki przestają się domykać. W rezultacie prowadzi do napierania na powłokę żył zalegającej krwi - zachodzi rozciągnięcie i zniekształcenie żył i tworzą się żylaki.

Nie zapominaj o kontroli

Trzeba pamiętać tym, że żylaki nie są wyłącznie defektem kosmetycznym. Bagatelizowanie przypadłości może nieść za sobą dość dotkliwe dla całego ciała rezultaty. Wobec tego także tak kluczowe okazuje się, by nie bagatelizować symptomów (między innymi opuchnięte kostki, wrażenie sytości nóg, skurcze, pajączki), wyłącznie pójść do specjalisty naczyniowca lub flebologa.
Przyczyny tworzenia się żylaków dzieli się na pierwotne (podłoże genetyczne) i wtórne (higiena życia).
Żylaki są  przede wszystkim rezultatem:

  1. niewielkiej aktywności fizycznej
  2. przybierania na wadze
  3. nazbyt długiego siedzenia lub stania (charakter pracy)
  4. hormonalnej środków antykoncepcyjnych
  5. przewlekłych zaparć
  6. ciąż (wielokrotnych)
  7. nazbyt obcisłych ciuchów (buty na wysokim obcasie)

Dodaj komentarz

Komentarze

hannaaygun

2016-10-20 18:01:32


ja pracuje jako bileterka w kinie i tez ciagle stoje. na razie jeszcze nie mam zylakow ale mysle juz o jakiejs profilaktyce

golebiewskamarta

2016-10-16 10:19:51


nie dość, że b. nieestetyczne to jeszcze aboslutniie utrudniające chodzenie.

Zdrowie