Wszechstronne właściwości cynamonu

Wszechstronne właściwości cynamonu

Redakcja

2016-10-26

1 komentarz

Gdyby zapytać przypadkowe osoby o skojarzenia związane z cynamonem, zapewne większość odpowiedziałaby: „Boże Narodzenie”. Zdecydowanie przyprawa przypomina nam pyszne ciasteczka pieczone przed Wigilią, ale mało kto wie, że cynamon to coś więcej niż tylko przyprawa. Przekonaj się dziś o jego drogocennych właściwościach!

Cynamon przeciw nowotworom

Czy wiecie, że jednym z podstawowych składników cynamonu jest aldehyd cynamonowy? Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców, związek ten wykazuje właściwości antynowotworowe i może okazać się cennym wsparciem w walce z rakiem jelita grubego. 

Na dolegliwości żołądkowe

Wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego i olejek cynamonowy to substancje, na które chcielibyśmy zwrócić szczególnie uwagę. Okazuje się, że wpływają one pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego i są stosowane przy zatruciach i biegunkach. Warto również wiedzieć, że olejek pobudza produkcję soku żołądkowego i tym samym zapobiega zaburzeniom jelitowym.

Na wysoki cholesterol

Wspomniany wyciąg z kory cynamonowca oraz olejek cynamonowy to substancje, które działają przeciwmiażdżycowo. Skutecznie obniżają poziom cholesterolu w surowicy krwi. Warto również wiedzieć, że dorzucanie przyprawy do dań stopniowo obniża poziom glukozy i trójglicerydów u pacjentów chorych na cukrzycę typu drugiego. 

Cynamon kontra przeziębienie

Szukając sposobów na pomoc w walce z przeziębieniem, zakażeniem dróg oddechowych i grypą, warto sięgnąć po ekstrakty w cynamonowca. Dlatego? Przede wszystkim, ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe wobec bakterii, wirusów oraz grzybów. 

Na reumatyzm

Większość mieszanek ziołowych oraz maści rozgrzewających zawiera w swoim składzie cynamon, które są tak powszechnie używane przy dolegliwościach reumatycznych. Warto również wiedzieć, że przyprawa jest także składnikiem wielu farmaceutyków o działaniu przeciwbólowym. 

Przeciwwskazania

Przyprawa nie jest rekomendowana osobom chorującym na wrzody przewodu pokarmowego oraz ludziom ze skłonnością do krwotoków. Ograniczyć spożycie powinny także kobiety w ciąży, albowiem nadmiar przyprawy może być przyczyną przedwczesnego porodu. Oczywiście, osoby uczulone na cynamon również powinny stronić od jego spożycia - zarówno w postaci naturalnej, jak i w preparatach. 


Dodaj komentarz

Komentarze

domikqca

2016-10-26 11:55:50


cynamon jest swietny na grype

DietyZdrowe odżywianie