Sposób na schłodzenie napoju? Woda z lodem i solą!

Sposób na schłodzenie napoju? Woda z lodem i solą!

Redakcja

2016-10-30

brak komentarzy

Jest piątkowy wieczór. Siedzisz sobie na kanapie, sięgasz po ulubioną książkę, przekrywasz się kocem i nagle słyszysz dzwonek do drzwi. Przyszli niespodziewani goście! Cudownie widzieć ich w domu, lecz zdajesz sobie sprawę, że nie masz nic w lodówce, aby ich poczęstować? Już nie mówiąc o zimnym drinku, którego nawet nie masz jak zaserwować. Na szczęście na wszystko jest sposób. Jak szybko schłodzić napój? Wystarczy woda z lodem i solą!

Po pierwsze, zmierz temperaturę napoju

Ten krok nie jest konieczny, lecz z pewnością zaciekawi Cię o ile stopni spadnie temperatura Twojego napoju. Potraktuj to jako eksperyment. Jeżeli masz napój w puszce - nie otwieraj go, ponieważ potem trzeba będzie przelać go do butelki, np. plastikowej.

Po drugie, naszykuj miskę wody

Po naszykowaniu miski z wodą dodaj do niej lód. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór miski z grubszego szkła. Dodawaj stopniowo lód - niech będzie go tyle samo, co wody. Pamiętaj, aby nie wypełnić miski po brzegi, ponieważ musi się w niej znaleźć również napój.

Po trzecie, wsyp garść soli

Potrzebna będzie garść soli (1 łyżka w zupełności wystarczy). Sól skutecznie rozpuści lód i sprawi, że woda stanie się jeszcze zimniejsza niż do tej pory. Dodatkowo dodanie soli do wody może obniżyć temperaturę jej zamarzania aż o 21 stopni! Oznacza to, że jeżeli woda miała temperaturę 5 st. C to po wymieszaniu jej z solą i lodem temperatura może spaść nawet poniżej zera. 

Po czwarte, włóż napój

Woda z lodem i solą zaczyna działać, dlatego czym prędzej włóż butelkę napoju do roztworu. Możesz również energicznie nim mieszać. Ruch sprawia, że proces przechodzenia ciepła z napoju do zimnego roztworu soli zachodzi szybciej. 

Po piąte, zmierz temperaturę ponownie

Wystarczą jedynie 2 minuty do błyskawicznych efektów. Teraz ponownie zmierz temperaturę napoju. Powinna ona znacznie spaść i to w ciągu krótkiego czasu. Jeżeli chcesz schłodzić napój jeszcze bardziej poruszaj butelką w wodzie przez kolejną minutę bądź dwie. 

Jak widać, niepozorna woda z lodem i solą to doskonały patent, który może się sprawdzić w wielu sytuacjach, zarówno podczas wizyty niespodziewanych gości, jak i w momencie, kiedy sami mamy ochotę napić się zimnego napoju, a nie chcemy długo na niego czekać. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Diety