Pijesz kawę? Sprawdź, jaki jest wpływ kawy na organizm!

Pijesz kawę? Sprawdź, jaki jest wpływ kawy na organizm!

Redakcja

2016-10-27

1 komentarz

Wstanie z łóżka to dla Ciebie realny problem, z którym po prostu nie umiesz sobie poradzić? Czujesz się zmęczony i zamiast do pracy poszedłbyś prosto pod kołdrę? Pomimo tylu trudności szykujesz się do wyjścia z domu, ale nie wyobrażasz sobie startu dnia bez „małej czarnej”, prawda? Tymczasem zapewne nie masz świadomości co się dzieje z Twoim organizmem po takiej dawce kofeiny. Dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

Oczy

Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że kofeina oddziałuje na układ współczulny. Jest on odpowiedzialny za nasze reakcje, niezależnie od woli. Porcja porannej kawy stymuluje produkcję adrenaliny w organizmie, której skutkiem jest… lepszy wzrok! Rozszerzone źrenice sprawiają, że widzimy ostro i wyraźnie. 

Mózg

Pragniesz sięgnąć swój ulubiony kubek, bo doskonale zdajesz sobie sprawę, że to właśnie czarny napój pozwoli Ci się obudzić? Tak właśnie działa instynkt, który podpowiedział Ci, że od teraz musisz być maksymalnie skupiony. Dlatego sięgamy po kawę, gdy czeka nas ważne spotkanie bądź egzamin. Obecna z niej kofeina jest środkiem psychoaktywnym, który pobudza do pracy nasz mózg. Dzięki temu ten zapracowany organ działa na najwyższych obrotach, a my nie jesteśmy senni. 

Serce

„Mała czarna” skutecznie podnosi ciśnienie oraz przyspiesza pracę serca do 100 uderzeń na minutę (norma to 60 - 80). Ciśnienie wraca do stanu wyjściowego po godzinie. Niestety nie jest to w pełni bezpieczne, a wręcz niewskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie, choroby serca bądź tachykardię. Co gorsza, nadmiar kofeiny może być bezpośrednią przyczyną zawału serca. 

Zęby

Marzysz o śnieżnobiałych zębach, dlatego odmawiasz sobie „małej czarnej”? Okazuje się, że na nieestetyczny kolor uzębienia większy wpływ ma tanina zawarta w mocnej herbacie. Jeżeli chcesz ograniczyć kontakt uzębienia z napojem, postaw na spożycie kawy przez słomkę. Sposób nie zawsze się sprawdza, szczególnie przy gorących napojach, ale dla pięknych zębów warto spróbować. 

Żołądek

Czy wiesz, że spożycie jednego kubka kawy, a tym samym dostarczenie takiej porcji kofeiny powiększa produkcję soków żołądkowych o 15 procent? W efekcie procesy trawienne przebiegają szybciej. Niestety medal ma też drugą stronę, albowiem kawa zwiększa wydzielanie kwasów, które wywołują zgagę, skurcz żołądka oraz refluks. 


Dodaj komentarz

Komentarze

gosiarogozinska

2016-10-30 10:24:56


prawda jest taka, że jak człowiek pije kawy za dużo to potem już na niego nie działa.

DietyZdrowieZdrowe odżywianie