Korzyści lecznicze nasion konopii siewnych

Korzyści lecznicze nasion konopii siewnych

Redakcja

2016-09-30

2 komentarze

Przynależą co prawda do tego samego gatunku co nasiona konopi indyjskich, ale posiadają tylko znikome ilości THC, a więc elementu wywołującego psychoaktywne właściwości. Są za to nad wyraz zasobne w odżywcze składniki, naturalne tłuszcze, białko i inne sole mineralne. Poniżej cztery korzyści lecznicze nasion konopi siewnych. Nasiona konopi siewnych posiadają delikatny, orzechowy posmak i posiadają w swoim składzie dużo substancji wzmacniających. Głównie składają się w więcej niż 30 procentach z tłuszczów: są nad wyraz zasobne w dwa kluczowe kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Co więcej, są znakomitym bogactwem białka – 25 procent to wysokiej jakości proteiny. To zdecydowanie więcej niż w przypadku podobnych elementów, takich jak siemię lniane czy nasiona chia, które transportują ok. 16-18 procent tego elementu. Nasiona konopi to także doskonałe bogactwo wit. E i soli mineralnych takich jak: fosfor, potas, sód, magnez, siarka, wapń, żelazo i cynk.

Nasiona konopi mogą redukować niebezpieczeństwo dolegliwości mięśnia sercowego

Obejmują spore ilości aminokwasu nazywanego argininą, odpowiedzialnego za wytworzenie tlenku azotu wewnątrz organizmu. Powoduje on, że naczynia rozszerzają się, co doprowadza do spadku ciśnienia tętniczego i zmniejszenia niebezpieczeństwa dolegliwości mięśnia sercowego. Analizy wykonane z udziałem ponad 300 tys. ludzi uzasadniły, że intensywniejsze konsumowanie argininy powiązane jest ze zmniejszeniem białka C-reaktywnego (jest wskaźnikiem stanu zapalnego powiązanego z dolegliwościami mięśnia sercowego).

Nasiona konopi mogą redukować symptomy PMS

Mniej więcej 80 procent kobiet zdolna do urodzenia dziecka może chorować z powodu fizycznych i emocjonalnych symptomów wywołanych zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Oznaki takie zazwyczaj sprowokowane są nadwrażliwością na prolaktynę. Kwas GLA występujący w nasionach konopi siewnej sprzyja wytwarzaniu prostaglandyny E1, która tymczasem redukuje znaczenie prolaktyny. Eksperymenty dowiodły, że u kobiet chorujących na PMS i przyjmujących 1 g niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych każdego dnia (w tym 210 mg GLA), zdecydowanie zmniejszyły się nieprzyjemne skutki.

Nasiona konopi mogą wspierać metabolizm

Włókno pokarmowe to kluczowy element kuracji odchudzającej, który doskonale wpływa na układ układ pokarmowy. Całe nasiona konopi to doskonałe źródło również błonnika rozpuszczalnego (20 procent), a także nierozpuszczalnego (80 procent). Ten pierwszy z nich to istotne bogactwo substancji odżywczych dla drobnoustrojów trawiennych. Może obkurczać skoki cukru w krwioobiegu i normować ilość cholesterolu. Błonnik nierozpuszczalny tymczasem służy w przemieszczaniu się jedzenia i resztek przez jelita i redukuje niebezpieczeństwo cukrzycy typu 2.


Dodaj komentarz

Komentarze

giedruciukas12

2016-10-14 06:29:05


fajnie fajnie - niewiele osób wie o leczniczych właściwościach demonizowanych często w naszym kraju konopii. przyczepiono tym roślinom pewną łatkę i ludzie po prostu się źle do niej nastawili. ale to jest kwestia też utrzymywania pewnych stereotypów.

eliza

2016-10-06 14:11:56


wreszcie ktoś odczarował konopie - to nie tylko popularna "trawka" do palenia

Zdrowie