Jakie zioła uprawiać w kuchni?

Jakie zioła uprawiać w kuchni?

Redakcja

2017-08-24

brak komentarzy

Zioła trenowane we własnym mieszkaniu to nie jedynie sposób, by stałe posiadać pod dłonią doskonały dodatek do pokarmów, który podkreśli ich zalety smakowe. To również rozwiązanie na konieczność wprowadzenia do naszej kuchni składników przyjaznych, w których nie odszukamy bezwartościowych nawozów oraz odrębnych niechcianych dodatków. A ze względu na to że mnóstwo ziół dobrze spisuje się w uprawie domowej oraz ma nieduże potrzeby, stworzenie niewielkiego domowego ogródka w ogóle nie jest takie trudne.

Które zioła są odpowiednie do sadzenia domu?

Do uprawy w domowych warunkach nadaje się zdecydowana większość ziół. A ze względu na to że nie wymagana jest nam do tego żadna profesjonalna wiedza czy doświadczenie, błyskawicznie możemy zbudować własną swoją plantację. Co zaleca się w niej posiadać? Jeżeli chodzi o korzenia jednoroczne, najprostsze w uprawie są bazylia, cząber oraz majeranek. Wśród ziół dwuletnich królują natka pietruszki oraz kminek. A z bylin najprostsze w uprawie oraz bardzo wartościowe w domu są rozmaryn, tymianek czy oregano.

Krok 1. Wysiewanie nasion

W uprawie domowej niezmiernie istotne okazuje się, by nie siać nasion prosto do doniczki czy pojemniczka, w których następnie ma wyrastać cudowny krzak. Do wysiewu zaleca się użyć niewielkie pojemniczki (będą to kubeczki po naturalnych jogurtach) z dziurkami od spodu, poprzez które odpłynie zbyt duża ilość h2o. Opłaca się także zakupić specjalistyczną ziemię do wysiewu nasion. Okazuje się ona odkażona, co redukuje niebezpieczeństwo schorzenia nasion.

Krok 2. Rozsadzanie siewek

Gdy nasze siewki będą na tyle obfite, że będziemy mogli na pewno wziąć je pojedynczo w palce oraz rozsadzić, przesadzamy je do doniczek czy pojemników, w których pozostaną już do zakończenia. Na dnie powinna pojawić się specjalna warstwa drenażowa. Do jej przeprowadzenia najdogodniej użyć keramzytu lub niewielkich kamyków. Warstwa ta okaże się odpowiedzialna za niezaleganie h2o na dole. Na nią wysypujemy zwykłą ziemię dla roślin doniczkowych. Prawidłowo przedtem rozmieszać ją z piaskiem, by dysponowała luźniejszą gęstość, którą zioła bardzo uwielbiają.

Ważne zasady uprawy

Wybierając się na uprawę ziół we własnym mieszkaniu, powinniśmy szukać im na początku nasłonecznionego miejsca. Najdogodniejszy do tego jest parapet, pod kryterium, że okno nie jest od dwunastej w nocy. Jeżeli chodzi o podlewanie, to trzeba mieć na uwadze, że zioła uwielbiają wilgoć, ale nie powinno się ich przelać. Analogicznie jak wysuszone, mogą nie odżyć. Do podlewania będzie wystarczające woda z kranu, jednak świetnie jest odstawić ją w konewce na 1 dzień, by nabrała temp. pokojowej. Jeżeli chodzi o temperaturę przestrzenie, to optymalna waha się w przedziale od 15 do 20 stopni. Wystrzegać się zaleca się przy tym przegrzania roślin oraz przeciągów. W kwestii roślin jednorocznych to odpowiednio wszelkie już potrzeby. Przy uprawie wieloletnich prowadzi do tego dodatkowo nawożenie nawozem płynnym co 2 tygodnie, wiadomo opartym na nich przyjaznych.

Poszukując sposobu na wprowadzenie do naszej kuchni nowych smaków, opłaca się wypróbować świeże zioła, które nęcą nie jedynie swoim aromatem, ale także są bardzo prawidłowe. Do ich uprawy nie potrzebujemy złożonych możliwości oraz dowolnej tajemnej wiedzy. Pomogą tylko pozytywne ochoty oraz szczypta zaparcia, a po paru tyg. nasze parapety mogą wymienić się w cudowny zielny ogródek.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 325 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyZdrowie