Domowe sposoby walki z alergią na kurz i roztocza

Domowe sposoby walki z alergią na kurz i roztocza

Redakcja

2016-10-06

brak komentarzy

Alergia na roztocza klasyfikowana okazuje się do tak zwanych alergii wziewnych oraz to obok alergii na pyłki roślin jedną z najpopularniejszych alergii. Zupełne usunięte czynników uczulających jest wykluczone- mieszczące się w kurzu saprofity są prawie dosłownie wszędzie. Najogólniej wyjaśniając, roztocza to mikroskopijne (0,3 do 1 mm rozmiaru) pajączki, które żywią się pleśnią i złuszczonym naskórkiem. Dla człowieka najbardziej uczulające oddziaływanie posiadają nie same bakterie, ale ich odchody i pancerzyki. Jak da się zminimalizować skutki uczulenia domowymi metodami?

Co wywołuje alergię?

Na najbardziej długotrwały kontakt z roztoczami wystawieni stajemy się w czasie snu. Puchowa pościel i gorące otoczenie stwarzają niebezpieczeństwo swobodnego kontaktu z roztoczami, których na naszym łóżku może żyć choćby 10 000! W szczególności wystawione na ich wpływ są dzieci, które śpią ok. 8 h na 24 h, a zatem przez najdłuższy czas są poddane oddziaływaniu roztoczy. Najczęściej spotykane symptomy uczulenia to kaszel, duszności i świerzbienie, zwłaszcza uciążliwe zaraz po wstaniu z łóżka i w czasie ścielenia łóżka. Przy nadzwyczaj silnych podrażnieniach nie obejdzie się bez pomocy eksperta, mimo wszystko sami możemy dużo zrobić, by zredukować oddziaływanie roztoczy na nasz organizm. 

Odpowiednia higiena domu

Notoryczne ścielenie łóżka i utrzymywanie mieszkania w perfekcyjnej czystości nie wystarcza by sprawnie wykreślić skutki uczulenia. Rekomendowane częste wietrzenie pokoi może okazać się zwłaszcza problematyczne zimą jeśli w mieszkaniu są małe dzieci. Główne praktyki które trzeba przedsięwziąć to wyeliminowanie z mieszkań wszelkich bibelotów, na których może gromadzić się kurz. Znaczną popularnością cieszą się odkurzacze ze specjalnym filtrem elektrostatycznym. Nie zapominajmy mimo wszystko, że jeśli mamy w mieszkaniu alergika, to odkurzać musimy przynajmniej 3 razy tygodniowo, najrozsądniej 2-3 godziny przed pójściem spać.

Z czego zrezygnować

Właściwy dla organizmu mikroklimat zapewnimy sobie ustawiając temperaturę na nie wyższą niż 20°C i poziom wilgoci na nie przekraczający 50%. Rekomendowane okazuje się przy tym rezygnacja ze aplikowania różnego typu nawilżaczy powietrza, bo rozwój wilgotności powietrza uaktywnia szybkość rozwoju roztoczy. Zaleca się dodatkowo pożegnać się z tapicerowanymi meblami, wełnianymi dywanami, pluszowymi maskotkami ustawianymi przy dziecinnym łóżeczku i puchową pościelą. Roztoczy żyjących w wszelkiego typu tkaninach, możemy uwolnić się od używając do czyszczenia profesjonalnych preparatów sztucznych (akarycydów) dostępnych w formie proszków, substancji a także sprayów i piorąc materiały w temperaturze przekraczającej 60°C.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 210 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie