Co oznacza swędzenie skóry?

Co oznacza swędzenie skóry?

Redakcja

2017-07-24

brak komentarzy

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Chociaż sama w sobie nie stanowi jednostki chorobowej, może dowodzić o nieprawidłowościach w pracy organizmu. Bywa rezultatem działania impulsów z zewnątrz oraz wewnątrz. Niestety swędzenie może towarzyszyć wielu dolegliwościom, wobec tego odnalezienie przyczyny bywa nad wyraz trudne.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Dolegliwe świerzbienie może być również winą hormonów. Pojawia się szczególnie przy dolegliwościach z hormonem tarczycy. Skóra bywa sucha, swędzi, a nawet łuszczy się z powodu niewystarczającej produkcji hormonów. Przy niedoczynności tarczycy zaobserwować można także wzrost wagi, ogólne wyczerpanie, zaparcia, kłopoty z menstruacją, błyskawiczne marznięcie i nadmierne wypadanie włosów.

Pasożytnicze zakażenia

Silne swędzenie cery może współtowarzyszyć pasożytniczym zakażeniom. Za przykład może służyć zakażenie świerzbowcem, które prowokuje dolegliwy świąd umacniający się w porach nocnych. Pasożyt ten drąży pod warstwą naskórka tunele, w których potem składa jajeczka. Na skórze objawić się może wysypka i ślady o różowym odcieniu.

Choroby nowotworowe

Co poniektóre choroby nowotworowe mogą dawać o sobie znać za pomocą niecharakterystycznych symptomów, takich jak przykładowo zwiększona temperatura ciała, utrata wagi czy także swędzenie skóry. Świąd zazwyczaj okazuje się przejawem raka organów wewnętrznych, m.in. raka trzustki, żołądka, płuc lub chłoniaka. Dolegliwe swędzenie mija po skończenia leczenia onkologicznego.

Choroby wątroby

Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci. Jednym z jej początkowych symptomów okazuje się świerzbienie skóry na rękach i nogach. Potem świąd rozprzestrzenia się na inne części ciała. U poszczególnych kobiet w ostatnich miesiącach ciąży może objawić się cholestaza ciążowa - jeżeli nie bywa dobrze leczona, stanowi poważne niebezpieczeństwo dla płodu. Silny świąd skóry to także objaw WZW.

Alergia

Swędzenie skóry może okazać się reakcją alergiczną, która pojawia się w wyniku kontaktu z czynnikiem alergennym. Jest to związane z zawyżoną wrażliwością na dany składnik, wobec tego świąd może pokazać się po użyciu nowego kosmetyku, piorącego środka, założeniu nowej biżuterii lub zaaplikowaniu leku. Swędzeniu mogą współtowarzyszyć zmiany skórne, np. zaczerwienia lub podrażnienia. Dodatkowo świerzbienie skóry może dowodzić o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory czuć może dodatkowo kłopoty ze strony układu trawiennego.

Grzybica

Grzybica to jedno z najbardziej znanych schorzeń skóry. Miejsce zaatakowane przez mikroorganizmy zaczyna swędzieć i zmienia własną strukturę. Chory odczuwa pieczenie i obserwuje na ciele nieduże pęcherze lub pęknięcia. Z uwagi na to, że grzybica jest zakaźną chorobą, łatwo jest zarazić się nią na basenie, sali treningowej, saunie, oraz w przebieralni lub pod publicznym natryskiem. Doskonałym otoczeniem do rozwoju grzybów okazują się bowiem ciepłe i wilgotne miejsca. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie