Alergia na nikiel

Alergia na nikiel

Redakcja

2016-09-30

1 komentarz

Nikiel jest praktycznie wszędzie. Używa się go do wytwarzaniu narzędzi, sztućców, zamków błyskawicznych. Zawiera go biżuteria, zegarki, okulary. Znikome ilości owego metalu znajdują się także w kosmetykach oraz produktach żywnościowych.
Także alergia na nikiel jest jedną z tych najbardziej powszechnych alergii kontaktowych, mimo że zawsze zdajemy sobie sprawę, że na nią chorujemy. Co więcej – reakcje alergiczne mogą objawić się po długim czasie przykładowo noszenia niklowanego zegarka lub pierścionka.

Symptomy uczulenia na nikiel

Głównie bywa nim kontaktowe zapalenie skóry. Jeżeli jesteś uczulony na nikiel, reakcję wywoła każdy kolczyk, pierścionek czy zawieszka z domieszką owego metalu. Jaka to reakcja? Przeważnie powstają zmiany skórne: wysypka, zaczerwienienie, swędzenie. Występuje dokładnie w tym miejscu, w którym biżuteria zetknęła się z ciałem. Co więcej – nikiel roznosi się dość łatwo, prawie przy dowolnym dotknięciu źródła metalu. Na nieszczęście, skutki uczulenia na taki metal zazwyczaj pozostaną nierozpoznane. Dużo ludzi myli jej skutki z symptomami innej alergii pokarmowej. Natomiast analizy wskazują, że na nikiel uczulone jest 8 procent najmłodszych oraz 17 procent osób dorosłych w Polsce.

Jak leczyć uczulenie na nikiel?

Jedynym efektywnym rozwiązaniem kuracji uczulenia na nikiel okazuje się właściwie wystrzeganie się przedmiotów zawierajacych metal w składzie. Opłaca się także mieć świadomość, że nikiel jest również w żywności. Mnóstwo bywa go w cebuli, śledziach, szparagach, czerwonych pomidorach, kakao, czekoladzie, szpinaku, kukurydzy czy piwie. Jeżeli zatem rozpoznano u ciebie reakcje alergiczne na ten metal – unikach przytoczonych składników.


Dodaj komentarz

Komentarze

helen

2016-10-06 14:14:04


ja musiałam oddać wszystkie moje naszyjniki bo bardzo mnie drażniły

Zdrowie