4 typy cukrzycy - 4 rodzaje objawów

4 typy cukrzycy - 4 rodzaje objawów

Redakcja

2016-10-11

brak komentarzy

Współcześnie cukrzyca jest jednym z tych najbardziej rozpowszechnionych przewlekłych dolegliwości, z którym borykają się osoby w Polsce a także na świecie. Cukrzyca jest niebezpieczną dolegliwością, której nie można ignorować, ponieważ może mieć dotkliwe skutki.

Dobra informacja jest taka, że mimo cukrzycy, możemy radować się długim życiem. Cukrzyca jest jednym z tych schorzeń, gdzie przebieg przypadłości zależny w dużej mierze od nas samych. Nasza wiedza o cukrzycy to jedno z najważniejszych narzędzi zmagania się z cukrzycą.

Cukrzyca - co to takiego?

Według definicji przyjętej przez Światową Organizację Zdrowia, cukrzyca (lac. diabetes mellitus, praktycznie: miodowe przeciekanie) to długotrwała choroba metaboliczna, charakteryzująca się tym, że człowiek posiada znaczący poziom glukozy w krwioobiegu, tzw. hiperglikemię. 

Są 2 bezpośrednie powody cukrzycy. To, co jest przyczyną cukrzycy, przeważnie określa, na jaki typ chorujemy.

  • zaburzenie działania trzustki – trzustka nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości insuliny, koniecznej do przenoszenia glukozy z krwi w głąb komórek
  • lub:
  • mamy odpowiednio dużo insuliny, ale system odpowiadania na insulinę w tkankach jest zakłócony, i w rezultacie cukier nie dociera w głąb komórek

W pewnych okolicznościach mogą następować obie te przyczyny.

4 typy cukrzycy

Cukrzyca nie jest jednolitym schorzeniem, ale jest grupą dolegliwości metabolicznych, o różnorodnych podłożach i technikach kuracji. Cukrzyca dzieli się na 4 kluczowe typy:

  • Cukrzyca typu 1
  • Cukrzyca typu 2
  • Cukrzyca ciążowa
  • Inne typy (LADA, MODY)

Cukrzyca rodzaju 2 to najczęściej występującą postać cukrzycy – dotyczmy jakieś 90% sytuacji zachorowań. Cukrzyca typu 1 rozwija się w okresie dzieciństwa, i wymaga zastrzyków z insuliny. Cukrzyca typu LADA to powolniejsza w rozwoju cukrzyca typu 1, która dotyka ludzi dorosłych. Zaś cukrzyca typu MODY, to genetyczna postać cukrzycy, w jej ramach wyróżniono 11 podtypów.

Elementem wspólnym wszystkich tych rodzajów cukrzycy jest hiperglikemia – wyższy poziom glukozy w krwioobiegu, ale podłoża owego stanu są inne.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 177 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie