Zastosowanie kwasu hialuronowego

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Redakcja

2016-11-24

brak komentarzy

Kwas hialuronowy jest ogólnie zwany "eliksirem młodości" ze względu szerokiego zastosowania w kosmetologii. Mimo wszystko kwas hialuronowy jest wykorzystywany również w sztuce lekarskiej w celu kuracji licznych schorzeń, między innymi rakowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, dolegliwości wątroby oraz oczu.

Kwas hialuronowy jest substancją, która w naturalny sposób pojawia się wewnątrz organizmu ludzkiego w formie soli sodowej (hialuronianu sodu). W wysokim stężeniu pojawia się w skórze, w mazi stawowej i w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest dodatkowo elementem płynów ustrojowych oraz tkanki łącznej. To dodatkowo budulec ścian naczyń krwionośnych.

Fundamentalną funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Dziennie mniej więcej 30 proc. kwasu hialuronowego, obecnego naturalny organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce obejmują nowe cząstki kwasu. Mimo wszystko razem z wiekiem jego zawartość systematycznie się redukuje, wskutek czego prowadzi do degeneracji komórek ciała, w których się znajduje. W związku z tym często wyrównuje się braki kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, suplementów czy kremów.

Kwas hialuronowy – jakie pełni funkcje w organizmie?

Kwas hialuronowy w ludzkiej cerze pojawia się w formie biopolimeru oraz razem z kolagenem stanowi jej centralny budulec. Aż 1/2 kwasu hialuronowego, który jest w ludzkim organizmie, jest zlokalizowana w cerze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Hialuronian jest odpowiedzialny za odpowiedni zakres nawilżenia cery. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząstek wody. Gdy zakres kwasu hialuronowego w powierzchni zmniejsza się, prowadzi do degeneracji kolagenowych włókien. W rezultacie skóra odwadnia się, wiotczeje i pojawiają bruzdy.

Kwas hialuronowy jest także podstawowym elementem płynu stawowego. Jego umiejętność do wiązania oraz wchłaniania wody bywa za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on lepko-sprężyste cechy płynu stawowego i odgrywa znaczącą funkcję prawidłowym ruchu stawu. Gdy dochodzi do zwyrodnienia stawów, oznacza to, iż nasycenie hialuronianu redukuje się.

Kwas hialuronowy - wykorzystanie w okulistyce

Kwas hialuronowy dobrze wiąże wodę, wobec tego na jego podstawie wytwarza się płyny do soczewek kontaktowych czy też krople do oczu. Goją one zaczerwienienia oka, które są rezultatem zakładania soczewek kontaktowych czy zespołu suchego oka. Dodatkowo oddziałują pozytywnie na budowę filmu łzowego czy też wiążą negatywne substancje.
Kwas hialuronowy jest używany także w czasie poszczególnych zabiegów chirurgicznych oczu, na przykład w czasie likwidacji zaćmy czy przy przeszczepie rogówki. Jest też elementem specyfików osłonowych stosowanych podczas wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych i laserowej chirurgii oka.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 174 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

KosmetykiPielęgnacja twarzy