W jakim wieku zaczynamy siwieć?

W jakim wieku zaczynamy siwieć?

Redakcja

2016-11-18

brak komentarzy

Za naturalny odcień kosmyków odpowiedzialne są melanocyty, a więc komórki produkujące składniki koloryzujące, tzw. melaniny. Barwa kosmyków tworzy się sposób, iż ziarniste cząstki barwnika osadzają się na kreatynowych włóknach, z których stworzony jest włos. Co interesujące, początkowe siwe włosy w ogóle nie są siwe, a jasne albo bladożółte. Włosy pozbawione barwnika tworzą się wówczas, gdy melanocyty nieodpowiednio działają. Za siwienie pasm odpowiadają głównie geny. W jakim wieku zaczynamy siwieć?

Podłoża siwienia pasm

Organiczny, fizjologiczny proces siwienia pasm może zacząć się już pomiędzy 30. a 40. rokiem życia – tak funkcjonuje naturalny system starzenia się. Jeżeli siwe włosy tworzą się u osób w wieku 20-25 lat, to efekt określamy przedwczesnym siwieniem, za które mogą odpowiadać: określone schorzenia, dość silny stres (pod jego oddziaływaniem osiwieć da się w okresie paru godzin albo dni), a również znaczne wyniszczenie ciała. Dolegliwościami wywołującymi przedwczesne siwienie jest na przykład anemia złośliwa, genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera. Czynnikiem sprawczym siwienia może okazać się także deficyt miedzi czy też witaminy B5, mimo że to jeszcze nie było udokumentowane przez badaczy. Dostrzeżono, iż takie braki powstają zwłaszcza u osób narażonych na zdenerwowanie oraz będących w podeszłym wieku. Najprawdopodobniej siwienie jest zależne głównie od genów i to one warunkują wiek oraz szybkość, w którym siwienie zaczyna się oraz jak błyskawicznie postępuje.

Jak opanować siwienie pasm?

Są różnorodne metody na siwienie kosmyków – jedne więcej, inne mniej efektywne. Są dodatkowo takie, nad którymi non stop przebiegają, szczególnie zachęcające, eksperymenty.

- Geny – przebiegają analizy nad tym, jak wstawienie określonego genu do komórki mieszka włosowego może dać jakikolwiek odcień kosmyków. Według badaczy, siwym włosom będzie można przywrócić wybrany odcień pasm.
- Produkty kosmetyczne – uczeni razem z firmami kosmetycznymi wypracowali artykuł, który zmusza włosy do wytwarzania właściwego pigmentu w trzonie włosa, a więc martwej partii wystającej ponad wierzchnią warstwę skóry. Wykrycie takiego środka było zrealizowane dzięki poznaniu przyjaznych mechanizmów biosyntezy melanin. W zawartości kosmetyku są prekursory melaniny, które wnikają do wnętrza włosa oraz reagują z tlenem powietrzu. Prekursory utleniają się i produkowane są pigmenty identyczne z naturalnymi. Na nieszczęście, produkt wpływa wyłącznie na pasmach w odcieniach średniego blondu czy też ciemnego brązu.
- Wit. B5 – dobrze zatroszczyć się o wyrównanie jej braku. Jest w wątróbce, otrębach pszennych, mleczku pszczelim, pstrągach, śledziach, makrelach, pestkach słonecznika, serze, orzechach, jajach, grzybach, mięsie kurczaka, maśle orzechowym, bananach, pomarańczach, kartoflach, brokułach, melonach oraz pełnoziarnistym chlebie.
- Relaks – opłaca się każdego odnaleźć 20 minut wyłącznie dla siebie oraz wykorzystać na relaks w słabo oświetlonym pokoju. W pokoju można rozpylić olejek z melisy albo sandałowy.
- Drożdże piwne – dwa w przeciągu tygodnia opłaca się wypijać 1/2 filiżanki drożdży piwnych oraz dwa tygodniowo ekstrakt z niewielkiej łyżeczki ziela serdecznika i 1/2 łyżeczki skrzypu.

Zobacz też

Grey Blocker opinie 2017 o leku na siwiznę

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Grey Blocker w promocji:
Grey Blocker
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 175 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie