Skąd się biorą pofalowane paznokcie?

Skąd się biorą pofalowane paznokcie?

Redakcja

2018-05-09

brak komentarzy

Wygląd paznokci oraz włosów wielokrotnie dowodzi o stanie kondycji całego organizmu. Defektem kosmetycznym płytki paznokci są w poprzek rowki, przypominające fale. Które są powody ich objawiania się?

Genetyczne podłoże - zdarza się, że rowki na płytkach paznokci są już od zawsze. Jeżeli standodaj płytki paznokci nie zaburza się, nie potrzebuje to ingerencji specjalisty chorób skórnych. Zaleca się stronić od kontuzji mechanicznych, ponieważ płytka może pęknąć.

· Kontuzje mechaniczne, na przykład mocne niwelowanie skórek przy macierzy (miejsca, skąd wyrastają paznokcie), pisanie na klawiaturze, notoryczne moczenie rąk.

· Przypadłości płytki paznokci, przykładowo grzybica.

· Niedokrwienie występujące w cieśni nadgarstka.

· Łuszczyca oraz łysienie plackowate (rowki na płytkach paznokci współistnieją z tymi dolegliwościami)

· Przypadłości ogólnoustrojowe przebiegające z wysoką gorączką.

· Inne substancje, przykładowo uśmierzające ból, antybiotyki, kurację chemioterapią.

· Silny stresujące sytuacje.

W 3 ostatnich sytuacjach rowki na płytkach paznokci mogą się objawić parę tygodni, a także miesięcy, po zaistniałej przyczynie. Po pewnym okresie paznokcie odrastają płaskie, bez pofałdowań. Zanim się to stanie, rowki głębokie da się zminimalizować przez łagodne wyrównanie pilniczkiem. Zaleca się mimo wszystko być ostrożni, by nie urazić fundamenty płytki paznokciowej, ponieważ wtedy może nawet dojść do oddzielenia się od ziemi partii albo nawet całości płytki.

ZAwsze, gdy poprzecznym bruzdom występuje przy zaczerwienienie wałów paznokciowych, zaleca się udać się do specjalisty chorób skórnych. Może to okazać się oznaka zakażenia.

· Braki pokarmowe

Często spotykaną czynnikiem sprawczym „pofalowanych” płytki paznokci są braki cynku oraz wapnia. Na braki cierpią szczególnie osoby niedożywiające się racjonalnie, stosujące rygorystyczne kuracji odchudzającej. Cynk oraz wapń są w mięsie, w rybach, jajach, żółtym serze, w migdałach oraz pestkach słonecznika. Wyrównanie tych pierwiastków polepsza etap płytki paznokci.

· Rowki pionowe

Na płytkach paznokci mogą się także objawić rowki pionowe. Zdarza się to szczególnie u ludzi dojrzałych oraz okazuje się rezultatem zużycia. Może to także okazać się skutek mniejszego dostawy wody płytki oraz macierzy lub dysfunkcji naczyniowego obwodowego.

W tych sytuacjach da się obkurczać rowki przez kuracje manicure.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 220 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Kosmetyki