Kremy z filtrem: jaki faktor SPF wybrać?

Kremy z filtrem: jaki faktor SPF wybrać?

Redakcja

2016-07-18

2 komentarze

Lato to cudowny czas! Pełen słońca, ciepła, wody... To czas urlopów i wycieczek, gdzie nas tylko dusza poniesie. Ale lato to również poważne zagrożenie dla naszej skóry! Aby więc nie mieć z nią kłopotów i się w pełni relaksować czasem wolnym, trzeba się jeszcze przed wyjazdem zatroszczyć o jej prawidłowe zabezpieczenie, stosując krem z filtrem SPF. Tylko, jaki  faktor wybrać?

Oczywiście – wiadomo – że jakie lato, takie kosmetyki... i w związku z tym ważne jest miejsce docelowe naszych podróży. Innego filtra będziemy bowiem potrzebowały na Wyspy Kanaryjskie, innego na Mazury – niemniej jednak, w żadnym wypadku nie możemy o takim zapomnieć, gdyż brak ochrony skóry może grozić nie tylko przedwczesnym się jej starzeniem czy wysuszeniem, ale nawet powstaniem przebarwień oraz chorób nowotworowych.

Dobrze dobrane kremy z odpowiednim filtrem SPF pielęgnują naszą skórę i wpływają na jej właściwą kondycję. Filtry UVA i UVB Nie ulega wątpliwości, że to właśnie promienie UVA i UVB są dla nas najgroźniejsze. Oba bowiem stymulują produkcję melaniny, czyli barwnika, który odpowiada za kolor skóry po opalaniu, ale jednocześnie mogą powodować poważne zagrożenia. I tak, promieniowanie UVA docierając do głębszych warstw skóry oraz naczyń krwionośnych wpływa na stopniową utratę ich elastyczności, co się przejawia powstawaniem zmarszczek bądź zmian nowotworowych; promienie UVB wpływając z kolei na spłycanie naskórka, chroniącego głębsze warstwy skóry przed różnymi uszkodzeniami zewnętrznymi, odpowiada za powstawanie przebarwień słonecznych oraz za rozwój nowotworów skórnych.

Jak działają kosmetyki na opalanie?

Zadaniem kremów z filtrami SPF jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Działają one na zasadzie odbijania promieni emitowanymi przez słońce, podobnie jak to ma miejsce w przypadku białej ściany. Każdy kosmetyk, obojętnie w jakiej postaci: kremu, balsamu, żelu czy nawet sprayu, powinno się nakładać przynajmniej na 20 minut przed opalaniem. Tyle bowiem czasu potrzeba, by kosmetyk dobrze się wchłonął i zaczął działać. Nie istotna jest natomiast jego postać. To od nas zależy, którą formę wybierzemy. Najlepiej jednak zdecydować się na ten, który będzie chronił zarówno przed promieniami UVA i UVB.

Warto również pamiętać o tym, aby przy dłuższym opalaniu dany kosmetyk nakładać na skórę kilkakrotnie, nawet te wodoodporne kremy. Najlepiej smarować się średnio co dwie godziny, a w przypadku zażywania kąpieli jeszcze częściej. No i oczywiście należy pamiętać o ochronie ust.

Jaka wartość SPF?

SPF (Sun Protection Factor) oznacza wartość filtru. Im jest ona wyższa, tym kosmetyk lepiej nas chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, a krem charakteryzuje się gęstszą i bardziej tłustą konsystencją. Wartość filtru pozwala określić, jak długo można pozostać na słońcu. Dermatolodzy rekomendują stosowanie kremów z filtrem SPF pomiędzy 15 a 50, w zależności od typu karnacji oraz różnych problemów natury dermatologicznej. W trosce o piękną i zdrową opaleniznę sukcesem są dobrze dobrane kosmetyki. Ekspert w dziedzinie nauk dermatologicznych Krystyna Sosnowska radzi, żeby nie oszczędzać na tych produktach i wybrać te, które będą najlepiej dopasowane do naszej skóry, a także zaopatrzyć się w kosmetyk po opalaniu, który nawilży i odżywi skórę, złagodzi skutki nadmiernego przebywania na słońcu, jak również przyspieszy naturalne procesy regeneracji naszej skóry.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 228 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

marcinozdowski

2016-07-20 09:41:02


jak bedziesz nakladac kolejne warstwy co pół godziny to nie

evelinaxx

2016-07-19 08:33:10


Czy stosując filtr 50 na pewno w ogóle się nie opalę??

Kosmetyki