Sport a hipoglikemia

Sport a hipoglikemia

Redakcja

2016-10-21

brak komentarzy

Intensywny wysiłek ruchowy okazuje się definitywnie przeciwwskazany, gdy nasycenie glukozy w krwioobiegu przewyższa 250-300 mg/dl, nawet gdy człowiek czuje się świetnie. Zwykła aktywność nie jest wówczas groźna oraz notuje się przeważnie zredukowanie się glikemii (uwaga osoby z cukrzycą rodzaju 1 - postępowanie w owych okolicznościach zaleca się sformułować z specjalistą, ponieważ jest niebezpieczeństwo kwasicą ketonową!). Chorzy z ciężkimi powikłaniami cukrzycymogą więc czerpać z bogactw aktywności fizycznej, ale powinni przedtem zasięgnąć porady lekarskiej, a prawdopodobnie też przeprowadzić eksperymenty dodatkowe przykładowo test wysiłkowy.

Przed startem ćwiczeń, czy choćby codziennego, ale nasilonego wysiłku na przykład jazda po zakupy, zaleca się oznaczyć cukier w krwioobiegu a także postępować zależnie od uzyskanego wyniku. Reakcja chorego musi zależeć od przynajmniej 2 rzeczy - startowej glikemii oraz rozmiaru i intensywności planowanego wysiłku.

Sport - wpływ na glikemię

Bardzo często pojawiającym się u chorych na cukrzycę powikłaniem treningu jest hipoglikemia, tzn. spadek poziomu węglowodanów w krwioobiegu niżej składników prawidłowych (przeważnie 60-50 mg/dL). Incydenty hipoglikemii pozwalają pokazać się po każdym kolejnym rodzaju treningu, mimo wszystko głownie po wysiłkach forsownych oraz długotrwałych.

Udowodniono, że w trakcie nasilonego oraz krótkotrwałego wysiłku notuje się wyczerpanie działania insuliny oraz rozwój wytwarzania składników dodających energii (glukozy z zasobów zgromadzonych w wątrobie a także mięśniach, wolnych kwasów tłuszczowych), czego przyczyną jest intensywniejsze wytwarzanie hormonów podwyższających nasycenie glukozy, jako wyraz adaptacji żołądka do wysiłku. Wobec tego w okresie takiego wysiłku może pojawić się przejściowe zwiększenie poziomu glukozy w krwioobiegu.

Jak przygotować organizm do treningu?

Przy silnym treningu, przy deficycie tlenu, wysiłek mięśni odbywa się dzięki zmianom beztlenowym, anaerobowym, ciało w związku z tym zaciąga dług tlenowy, skutkiem jakiego okazuje się wytwarzanie kwasu mlekowego. Utrudnione odprowadzanie produktów przemiany metabolicznej będące konsekwencją niewystarczającej obowiązków układu naczyniowego oraz oddechowego skutkuje dysfunkcji czynnościowych utrudniających, lub choćby uniemożliwiających kontynuowanie dalszego wysiłku. WSkutek takiego wysiłku może dojść do ciężkich hipoglikemii, jeżeli człowiek nie dostarczy ciału właściwej ilości pożywienia.

Przemęczenie o charakterze średnim odznacza się przewagą mechanizmów tlenowych nad beztlenowymi. Dobrymi przykładami takiego natężenia wysiłku są na przykład przechadzki, od niedawna pupularny tzw. Spacer Z kijami (nordic walking), czy szeroko wykorzystywana ćwiczenie uzdrawiająca w formie zajęć grupowych, ukierunkowana na rozwijanie tych właściwości motorycznych, które aktywizują wydolność ciała.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieTreningi