Na czym polega trening cardio?

Na czym polega trening cardio?

Redakcja

2016-07-18

2 komentarze

Nazywany jest treningiem tlenowym lub wytrzymałościowym. Rekomendowany jest szczególnie osobom, które pragną podjąć walkę z dodatkowymi kilogramami. Z zalet treningu może korzystać dosłownie każdy - bez względu na kondycję fizyczną, wiek czy płeć. O jakim treningu mowa? Oczywiście, chodzi o trening cardio! Sprawdź, na czym polega i jak czerpać z niego najwięcej korzyści.

Czym jest trening cardio?

Te tlenowe (wytrzymałościowe) ćwiczenia są uniwersalną aktywnością fizyczną. Regularne treningi wpływają nie tylko na utratę tkanki tłuszczowej i gubienie dodatkowych kilogramów, ale także polepszają pracę płuc oraz najważniejszego mięśnia w naszym ciele - serca. A gdy je rozłożymy w czasie zapewnimy organizmowi wydajność i wytrzymałość, która utrzyma się przez dłuższy czas. 

Zasady treningu cardio

Spalanie tkanki tłuszczowej bazuje na zapotrzebowaniu tkanek w tlen. Gdy rośnie intensywność treningu nasz organizm potrzebuje go coraz więcej. Kiedy nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania, uruchamia procesy beztlenowe. W tym momencie, warto na chwilę się zatrzymać i zdać sobie sprawę, że tkanka tłuszczowa jest spalana tylko przy pomocy tlenu, dlatego intensywny wysiłek nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Dlatego znacznie lepszy jest trening cardio, czyli umiarkowany, lecz długotrwały wysiłek, który pozwala na spalenie tkanki tłuszczowej w środowisku tlenowym. 

Umiarkowany wysiłek fizyczny oznacza także umiarkowane tętno. Jak obliczyć najlepsze tętno do utraty wagi? Wystarczy podstawić dane do wzoru: Tmax = 220 - wiek. Jeżeli mamy 25 lat, to tętno maksymalne powinno wynosić 195 uderzeń na minutę. Dla takiego wieku tętno umiarkowane (idealne do spalania tłuszczu) to 117 - 136 uderzeń na minutę. Aby je skutecznie kontrolować przyda się pulsometr. 

Zalety treningu cardio

Pierwszą dostrzegalną korzyścią jest zwiększenie wydolności pracy naszego serca. Dzięki temu mięsień jest w stanie pompować więcej krwi nie tylko podczas wysiłku, lecz także w trakcie spoczynku. Regularny trening cardio zapobiegnie odkładaniu się złogów cholesterolu w ścianach żył i tętnic, a w efekcie zatorom, miażdżycy, zakrzepom, zawałowi czy chorobie niedokrwiennej serca. Lepszy przepływ krwi to także lepsze życie seksualne. Treningi to także doskonały sposób na odmłodzenie organizmu!

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Form Explode w promocji:
Form Explode
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 193 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

aidangarvey1

2016-07-20 09:42:09


bo to trzeba brać jakieś słuchawki i sobie słuchać w tym czasie audiobuków albo muzyki czy jakiś podcastów. I wtedy nie będziesz się nudzić

blueberry1

2016-07-19 08:32:39


na cardio można się tylko wynudzić. Nie ma to jak ciężary ;P

Zdrowie