Czy warto trenować pilates?

Czy warto trenować pilates?

Redakcja

2016-10-23

2 komentarze

W ostatnim czasie na popularności zyskuje pilates. Niestety większości z nas dyscyplina nie kojarzy się z konkretnymi zaletami, figurami ani zajęciami, dlatego dziś śpieszymy z wyjaśnieniem. Co to jest pilates? 

Pilates - kilka słów na początek

Pilates to prosta forma ćwiczeń fizycznych, które sprzyjają utrzymaniu równowagi w organizmie. Zestaw ćwiczeń realizowany jest spokojnie, zaś tempo narzuca jedynie łagodna muzyka. Rekomenduje się ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, który odpowiednio dobierze aktywność do naszych predyspozycji. 

Czego możemy spodziewać się na zajęciach?

Ćwiczenia pilates wykorzystują elementy jogi i baletu. Dzięki temu mobilizują wszystkie mięście do rozciągania, spinania i ponownego rozciągania. Tutaj nie tylko ruchy są na pierwszym planie, lecz istotne jest mobilizowanie do pracy najgłębszych mięśni ciała. Szczególnie tych, które zazwyczaj nie uczestniczą w ćwiczeniach. Co więcej, wykorzystujemy ich dużą liczbę w tym samym czasie, zamiast skoncentrować się na jednym mięśniu, jak to ma miejsce na siłowni. 

Efekty treningu

Rozciągnięte mięśnie dają wymierne korzyści w postaci smukłego ciała jak u najlepszych tancerzy. Zachowujemy wyprostowaną sylwetkę za sprawą wzmocnionych mięśni, które podtrzymują kręgosłup. Poruszamy się lżej i łatwiej. Najwięcej widocznych efektów możemy się spodziewać po okolicach brzucha. Pilates to także doskonały sposób na relaks, który pozwala osiągnąć harmonię ciała i umysłu, a także uczy prawidłowej techniki oddechu. Zanim jednak zaczniemy trening musimy sobie zdawać sprawę, że pilates nie spowoduje spektakularnego spadku wagi, ponieważ ruchy są delikatne i wolne. 

Skąd pochodzi pilates?

Dyscyplina została stworzona przez Niemca Josepha Pilatesa jako forma ćwiczeń, która służy kontuzjowanym sportowcom i tancerzom. Aktywność była pomocą w powrocie do świetnej formy. Z czasem pilates został doskonale przyjęty nie tylko przez środowisko sportowe, ale i przez resztę społeczeństwa, które doceniło efekty rozciąganie, naprężanie i rozluźnienie mięśni.


Dodaj komentarz

Komentarze

kasianewzooz

2016-10-26 11:59:15


pilates wole od jogi bo czesto nauczyciele jogi saa jednoczesnie propagatorami swojej jakiejs wege wizji swiata a ja lubie po prostu pocqwiczyc, bez tej indoktrynacji

ewelinapiotr

2016-10-24 10:22:17


ja pilates bardzo polecam, to polaczenie jogi z baletem, idealnee rozciaganie

Treningi