Uzależnienie od cukru - jak leczyć łakomczucha?

Uzależnienie od cukru - jak leczyć łakomczucha?

Redakcja

2016-12-22

brak komentarzy

Uzależnienie od cukru – jak leczyć, jak je zdiagnozować, jak się przed nim bronić? By je stwierdzić, trzeba na początek wykreślić inne przyczyny nieustannej chęci osładzania sobie życia. Potrzeba do tego wielu badań, wizyt u specjalistów oraz skwapliwej samoobserwacji.

Uzależnienie od cukru – przyczyny, które trzeba wykluczyć

Czasem powodem tego może okazać się deficyt magnezu w organizmie. W tym celu niezbędna jest konsultacja u specjalisty, który wykluczy schorzenia, których taki efekt może być objawem. Zaleci on najprawdopodobniej zbadanie krwi, poziomu węglowodanów, zbada tarczycę, a także jakość hormonów, ponieważ jednym z symptomów zaburzeń na owej płaszczyźnie jest z całą pewnością niepohamowana chęć na coś słodkiego. Gdy tego typu badania wykluczą chorobę, można wówczas udać się do psychologa w celu diagnozy nałogu a także ewentualnego podjęcia kuracji.

Słodycze – nałóg – leczenie

Pierwszym etapem leczenia będzie uświadomienie sobie zaistniałego problemu. Należy bezpośrednio przed samym sobą przyznać się, iż utraciło się nad czymś kontrolę. Czasem bywa to trudne, ponieważ mniej lub bardziej umyślnie wypieramy myśli, że ktoś lub coś może nami rządzić. Kolejnym krokiem jest zrozumienie roli, jaką spełniają w naszym życiu słodkości i zdanie sobie sprawy z ich zgubnych konsekwencji. Następnie dobrze jest wyobrazić sobie życie po rozstaniu się z nałogiem a także uwolnieniu się od jego dokuczliwych rezultatów. W gabinecie psychologa można potem uzyskać pomoc w wypracowaniu nowego schematu działania. Miejsce słodkości w systemie gratyfikacyjnym musi zająć inna, nieszkodliwa nagroda, jak relaksująca kąpiel, sport, miłe spotkanie czy inne powody do radości, które można odnaleźć poza cukiernią. Utrwalenie takich dobrych przyzwyczajeń jest procesem stopniowym. Gwałtowne odstawienie węglowodanów może spowodować bunt fizyczny i psychiczny ciała. Wcześniej czy później może nastąpić załamanie, prowadzące do powrotu do nałogu. Rolą terapeuty jest także dopilnowanie, by w miejsce starego nałogu nie pojawił się inny, co stanowi niewątpliwie znaczne ryzyko. W kuracji dużą rolę odgrywa niezmiennie determinacja, która musi być silna. Pomocni w odpieraniu słodkich pokus są także bliscy.

Podsumowując: Uzależnienie od cukru, jak leczenie każdego nałogu, wymaga przede wszystkim samodyscypliny i świadomości problemu. Bez odpowiedniego nastawienia nie będziesz mógł/mogła wygrać z tym pozornie nieszkodliwym nawykiem. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 192 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyOdchudzanie