Tabletki na odchudzanie Meridia – szkodzą czy pomagają?

Tabletki na odchudzanie Meridia – szkodzą czy pomagają?

Redakcja

2016-08-03

brak komentarzy

Tabletki na odchudzanie Meridia – szkodzą tym, którzy zażywają je bez konsultacji ze specjalistą, jednocześnie stanowiąc ponoć skuteczny lek na poważną otyłość. Warto sprawdzić dokładne działanie tego kontrowersyjnego specyfiku, by ustrzec się przed skutkami ubocznymi jego zażywania.

Meridia – skład

Tabletki na odchudzanie Meridia zawierają sibutraminę, czyli związek chemiczny organiczny, który stosuje się jako lek anorektyczny, czyli hamujący głód w leczeniu otyłości. Jego właściwości polegają na zahamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny, dopaminy. Nasila wrażenie pełności po posiłku a także pobudza wydatek energetyczny, wpływając najprawdopodobniej na podniesienie produkcji ciepła. To skutkuje zmniejszenia wagi nawet o 25 kg w miesiąc.

Jak funkcjonuje sibutramina (Meridia)?

Rezultat leku to działanie metabolitów. Sibutramina i jej metabolity nie wykazują działania cholinolitycznego, przeciwhistaminowego; odznacza się małym powinowactwem do receptorów serotoninowych, adrenergicznych, dopaminowych, benzodiazepinowych a także kwasu glutaminowego. Nie funkcjonuje jednak hamująco na MAO. Podawana przy użyciu metody doustnej, absorbuje się dość błyskawicznie, przy równoczesnym spożywaniu dania, absorpcja jest zwolniona. Podlega efektowi I przejścia przez wątrobę, jest metabolizowana w obecności izoenzymu cytochromu P-450 (3A4) do czynnych farmakologicznie metabolitów (demetylowe pochodne M-1 a także M-2), które są inaktywowane w wyniku hydroksylacji oraz koniugacji do nieaktywnych M-5 a także M-6. Czas po którym sibutramina osiąga maksymalne stężenie we krwi (tmax) wynosi 1,2 h, tmax czynnych metabolitów – 3 h.

Z proteinami surowicy sibutramina wiąże się w 97%, metabolity M-1 a także M-2 w 94%.W okresie 4 dni aplikowania leku, osiągane jest stacjonarne stężenie metabolitów oraz jest ono 2 razy wyższe, aniżeli po podaniu pojedynczej dawki. Lek wydalany jest z ciała z moczem w formie nieczynnych metabolitów.

Meridia – skutki uboczne

Lek przyjmuje się po konsultacji lekarskiej, sięganie po niego bez niej może prowadzić do groźnych komplikacji, nawet zagrażających życiu a także samopoczuciu.

Dlaczego Meridia została wycofana?

Meridia dostępna w formie chlorowodoru sibutraminy, wprowadzona została w 1997 roku, usuwając z rynku starsze leki o podobnym oddziaływaniu, które miały dużo niepożądanych działań. 21.01.2010 roku zalecono zawieszenie obrotu lekami zawierającymi sibutraminę. Powiązane to było z wynikami eksperymentów wykonanymi dzięki SCOUT, które dowiodły, że stosowanie tych medykamentów zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zatrzymania czynności mięśnia sercowego, lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u chorych powyżej 54 roku życia, którzy są obciążeni chorobami układu naczyniowego, cukrzycą typu 2. Wzrost ryzyka związany był zwłaszcza z częstotliwością zawału lub udaru, które nie skutkowały zgonem. Zalecono także, by ludzie stosujący lek z sibutraminą, skonsultowali się ze specjalistą.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyOdchudzanie