Na czym polega dieta eliminacyjna? Zasady, efekty, opinie

Na czym polega dieta eliminacyjna? Zasady, efekty, opinie

Redakcja

2016-12-22

brak komentarzy

Alergia pokarmowa jest stanem uciążliwej i nieprzyjemnej reakcji ciała na pokarm, w której bierze udział układ immunologiczny. Przeważnie na alergie pokarmowe cierpią dzieci. By zahamować proces chorobowy najczęściej stosowaną metodą jest dieta eliminacyjna. Na czym polega? Dieta eliminacyjna opiera się na wykluczeniu z jadłospisu składników, które wywołują niebezpieczną odpowiedź układu odpornościowego, czego efektem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dieta eliminacyjna – zasady, których należy przestrzegać

Aby zastosować dietę eliminacyjną, musimy mieć pewność, jaki element czy artykuł nas uczula - dopiero wówczas można próbować stworzyć nowe menu. Po konsumpcji uczulającego produktu, układ immunologiczny wytwarza przeciwciała. W takiej sytuacji dochodzi do wielu symptomów alergii pokarmowej.

Główną zasadą diety eliminacyjnej jest wyeliminowanie produktów, które wywołują reakcje alergiczne. Nierzadko do reakcji alergicznej będzie wystarczająca choćby niewielka ilość alergenu. W kwestii eliminacji większej ilości produktów, zbilansowana dieta musi być ustalana indywidualnie, by zachować odpowiedni balans a także nie pozbawiać ciała istotnych substancji wzmacniających.

Dieta eliminacyjna – rodzaje menu dla każdego alergika

Na alergie pokarmowe, jak już wspominaliśmy, chorują zazwyczaj dzieci. Z tego także względu stosuje się u nich różnorodne rodzaje jadłospisów eliminacyjnych, w zależności od wyeliminowanego produktu. Diety eliminacyjne możemy podzielić na: bezmleczną, bezlaktozową, bezglutenową, bezjajeczną, hipoalergenową – ze znaczną hydrolizą polipeptydów z okresowym lub stałym wyeliminowaniem produktów.

Przykładowo: Jadłospis bez mleka zalecany jest przy alergiach pokarmowych lub nietolerancjach mleka krowiego, pierwotnej lub wtórnej nietolerancji laktozy czy w przewlekłej biegunce. Polega na wyłączeniu produktów zawierających mleko krowie lub pochodzących z niego produktów, np. twarogu. Rekomendowane jest również wyłączenie mięsa cielęcego a także wołowego. Mleko można zastępować produktami sojowymi czy hydrolizatami białkowymi. Wskazaniem do diety bezglutenowej natomiast jest głównie celiakia – choroba trzewna, która przebiega z nietolerancją glutenu. W takim przypadku, analogicznie jak przy diecie bezmlecznej, alergik powinien wystrzegać się glutenu.

Dieta eliminacyjna – efekty, które mówią same za siebie

Zaletą z pewnością jest poprawa kondycji zdrowotnej, ponieważ wystrzeganie się alergenów, wpływa pozytywnie na proces wyeliminowania symptomów alergii pokarmowej. Dobrana indywidualnie dzięki lekarzowi-dietetykowi, zapewni odpowiednią ilość kcal, substancji wzmacniających, będzie zróżnicowana a także zgodna z preferencjami żywieniowymi chorego.

Dieta eliminacyjna niekiedy jest obowiązkiem, gdy cierpimy na uczulenie pokarmowe. Wyłączenie z jadłospisu substancji a także składników, które wywołują przykrą odpowiedź układu immunologicznego, zaprocentuje polepszeniem kondycji zdrowotnej a także nastroju.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Kankusta Duo Forte w promocji:
Kankusta Duo Forte
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 317 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyOdchudzanie