Efekt jojo - rezultaty wahań wagi

Efekt jojo - rezultaty wahań wagi

Redakcja

2016-09-30

brak komentarzy

Wraz ze wzrostem temperatury za oknem powiększa się nasza determinacja do zgubienia paru nadprogramowych kilogramów. Efekty naszych czynności zawsze są mimo wszystko długotrwałe. Zdarza się, że dość błyskawicznie tracimy na wadze, a po niedługim okresie wskazówka wagi znowu przyprawia nas o zawrót głowy. Z jakiego powodu tak jest? Winny okazuje się efekt jojo.

Kuracja dietetyczna sabotowana

Efekt to znaczne różnice wagi współtowarzyszące zrzucaniu nadwagi. Mamy z nim do czynienia, gdy po skończenia intensywnej kuracji odchudzającej w niedługim okresie wracamy do dawniejszej wagi lub – co gorsza – ważymy więcej niż przed jej startem. Przeważnie pojawia się on wówczas, gdy zabiegając o szczupłą figurę, na początek gwałtownie ograniczamy poziom absorbowanych kalorii, a potem powracamy do niewłaściwych zwyczajów związanych z jedzeniem.  Nasz organizm zaczyna kumulować nadmiar energii, co wpływa na wzrastającą zawartość tłuszczowej.

Gdy uda nam się zyskać upragniony cel, zazwyczaj nie pamiętamy o tym, że razem z redukcją ciała redukuje się zapotrzebowanie organizmu na energię. By zachować sylwetkę, powinno się więc w zasadzie rozważyć własną dietę, zatroszczyć się o to, by wybierane składniki spożywcze oraz ilość dań dostarczały nam właściwej ilości kalorii. Dużo ludzi nie pamięta o tej zasadzie i nie będzie uważać na zawartość własnego talerza. Trud włożony w pracę nad sylwetką najczęściej idzie wówczas na marne, a cały proces musimy rozpocząć od nowa.

Rezultaty dietetycznego ping-ponga

Wzrastająca skłonność do tycia to niejedyny skutek niekonsekwentnej walki o linię. Powtarzające się niepowodzenia zdecydowanie opóźniają prędkość zachodzenia mechanizmów trawiennych oraz niekorzystnie oddziałują na naszą gospodarkę hormonalną, a przy okazji narażają nasze serce. Powiększa się niebezpieczeństwo przypadłości ciśnieniowej oraz cukrzycy typu 2. Choruje na tym także skóra, która jest zdecydowanie mniej jędrna i elastyczna, co sprzyja tworzeniu się rozstępów, a dodatkowo włosy, które mogą zacząć wypadać.

Różnice wagi niezbyt dobrze znosi także nasza psychika. Oglądając mizerne rezultaty własnych poczynań, tracimy nadzieję na to, że kiedyś uda nam się zyskać zamierzony cel, co na pewno nie rzutuje nazbyt dobrze na motywację. Zwiększa się za to poziom zdenerwowania i na pewno pogarsza się dobre samopoczucie, co w najgorszym razie może skutkować choćby depresją.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 187 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyOdchudzanie