Dieta zbilansowana czyli jaka? 5 zasad komponowania menu

Dieta zbilansowana czyli jaka? 5 zasad komponowania menu

Redakcja

2016-10-21

brak komentarzy

Najbardziej racjonalny sposób żywienia, który powinien nam towarzyszyć przez całe życie to najprościej ujmując dieta zbilansowana. Jadłospis powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb, wieku, płci, wagi i wzrostu.

Codzienne menu musi być zróżnicowane na tyle, by zapewnić proporcjonalną dostawę wszystkich składników odżywczych, witamin i cennych pierwiastków. Sprawa z pozoru prosta, lecz potrafi przysporzyć nam sporo kłopotu. Jak przygotować właściwą dietę zbilansowaną?

Zasady zbilansowanej diety

1. Po pierwsze, najważniejsza jest regularność. Zbilansowana dieta zaleca spożycie 4-5 posiłków dziennie. Dzięki temu zapewnimy sobie optymalne odżywienie wszystkich narządów i tkanek w organizmie, a w konsekwencji zapewnimy sprawne funkcjonowanie mózgu i podkręcimy efektywność jego pracy.

2. Po drugie, komponuj własne menu. Zbilansowany jadłospis powinien składać się ze śniadania, przekąski, obiadu, podwieczorku i lekkiej kolacji. Najważniejsze jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy kolejnymi daniami, a przy tym unikanie podjadania między nimi.

3. Po trzecie, postaw na różnorodność potraw i sięgaj po produkty ze wszystkich grup produktów spożywczych. Co powinno się szczególnie znaleźć w menu? Pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, nabiał, ryby, mięsa, tłuszcze roślinne, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Dzięki temu dostarczymy wartościowego białka, aminokwasów, węglowodanów, błonnika pokarmowego, cennych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych.

4. Po czwarte, nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Według zaleceń dietetyków powinniśmy wypijać 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

5. Po piąte, wyeliminuj produkty wysoko przetworzone oraz dostarczające jedynie puste kalorie. Do tej grupy zaliczają się słodycze, alkohol, słodkie napoje, słone przekąski, produkty w proszku bądź produkty gotowe.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 189 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyOdchudzanieZdrowe odżywianie