Czym są te kalorie i jak mają się do dżuli?

Czym są te kalorie i jak mają się do dżuli?

Redakcja

2016-10-06

brak komentarzy

Liczymy je, staramy się zredukować ich poziom, ale nie zastanawiamy się czym one w zasadzie są? Mowa tu o kaloriach. Kalorie, a więc wartość energii jedzenia może okazać się dobra i niewłaściwa. Jak je rozpoznać? 

Czym jest kaloria?

Kaloria [cal] to historyczna jednostka ciepła (siły) – nie mylić z temp.. Według Międzynarodowego Układu Jednostek Miar SI fundamentalną jednostką ciepła jest dżul, kaloria posiada wyłącznie wartość natury historycznej, oraz eksploatowana jest przede wszystkim w naukach o odżywianiu.

Definicja kalorii

1 kalorię określa się, jako taką zawartość ciepła, która wymagana jest do podgrzania pod ciśnieniem 1 atmosfery 1 g czystej chemicznie h2o o 1°C (precyzyjnie od temp. 14,5°C do temp. 15,5°C).

Czemu wartość energii jedzenia jest przytaczana w kcal a nie w cal?

Mówimy, że artykuł posiada ileś kalorii, mija się to nieco z prawdą, ze względu na to że wartość energii jest przedstawiana w kcal a więc kilokaloriach a nie w cal a więc kaloriach. Kilokaloria [kcal] to jednostka o tysiąc razy większa niż kaloria [cal], mimo wszystko powszechnie przyjęło się, że wspominamy, że tic-tac posiada wyłącznie 2 kalorie[cal], tak właściwie posiada jedynie 2 kilokalorie[kcal]. Dzięki stosowaniu kilokalorii [kcal] w miejsce kalorii [cal] nie ma wymogu dodawania 3 zer na końcu wartości kalorycznej – oprócz tego kaloria [cal] jest dość małą jednostką – kilokaloria [kcal] lepiej nadaje się do scharakteryzowania wartości kalorycznej pożywienia.

Zwracajmy uwagę na jaką ilość artykułu podana jest wartość energii – za każdym razem na pudełku może być podana na 100 gram lub 100 ml artykułu, czasem także na dawkę

Jak przełożyć kalorie na dżule?

Czasem zdarza się, że musimy przełożyć kilokalorie na kilodżule, kwestia jest prosta

1 kcal = 4,184 kJ
1 kJ = 0,239 kcal

Oznacza to, że przykładowo cheese burger z Mc Donaldsa, który posiada „wyłącznie” 278 kcal/porcję, w kilodżulach ich wartość energii to 278x4,184=1163 kilodżule [kJ].

Nie zapominajmy więc, że zbędne kalorie mogą okazać się także tzw. pustymi kaloriami. Tych zaleca się się całkowicie wystrzegać! 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 195 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietyOdchudzanieZdrowe odżywianie